JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA – KRAKÓW
PUSTYNIA BŁĘDOWSKA – RABSZTYN - OLKUSZ – SMOLEŃ - PILICA - OGRODZIENIEC - OJCOWSKI PARK NARODOWY - WIERZCHOWIE – CZAJOWICE - OJCÓW - PIESKOWA SKAŁA - KRAKÓW
PROGRAM RAMOWY 5 DNI
DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników i wyjazd we wczesnych godzinach rannych. Przejazd na teren Jury Krakowsko – Częstochowskiej o niepowtarzalnym pięknie krajobrazu ze skalistymi wzgórzami, ostańcami, jaskiniami, malowniczymi wąwozami i bogatą roślinnością. Przejazd w okolice Pustyni Błędowskiej - największego w Polsce obszaru lotnych piasków o powierzchni ok. 33 km². Przejście na punkt widokowy „Róża wiatrów”, skąd udamy się na krótki spacer po „otwartych piaskach” Pustyni Błędowskiej. Szlakiem Orlich Gniazd udamy się na zwiedzanie imponujących ruin - zamku w Rabsztynie. Zobaczymy pięknie zrekonstruowaną budowlę dawnych ruin zamku zachwycającą swym wyglądem, ze szczytu widokowej wieży podziwiać będziemy okazałą panoramę okolic Olkusza. Przejazd do Olkusza. Zwiedzanie podziemi olkuskiego rynku. Następnie udamy się na spacer po mieście, zobaczymy m.in. kościół, dwa cmentarze żydowskie, stary cmentarz miejski, kopiec Kościuszki usypany przez mieszkańców Olkusza w 1861 roku dla uczczenia 44. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Kopiec ma wysokość 7 metrów, a wieńczący go krzyż 6 metrów. Czas wolny na rynku. Przejazd na obiadokolację i nocleg w Czernej.
DZIEŃ 2
Śniadanie. Przejazd do Smolenia. Zwiedzimy ruiny zamku Pilcza, kolejnej warowni na Szlaku Orlich Gniazd. Miejsce to przyciąga wielu turystów ze względu na ciekawą historię, wartość architektoniczną oraz wyjątkowy klimat. Teren, na którym znajduje się Zamek Pilcza objęty jest rezerwatem przyrody. Zbocza wzgórza porośnięte są licznymi bukami, grabiami i modrzewiami. Kolejno przejazd do Pilicy. Spacer po centrum miasta, zobaczymy m.in. zabytkowe kościoły. Czas wolny na rynku. Następnie przejazd w okolice Podzamcza – zwiedzimy zamek Ogrodzieniec. Chociaż pozostający w ruinie, przyciąga swoim magnetyzmem, monumentalnością i tajemniczą, bogatą historią. Zwiedzimy Muzeum Zamkowe z salą tortur, tzw. Katownię Warszyckiego. Wysłuchamy legend związanych z zamkiem, m.in. o duchach mieszkańców, które nawiedzają Zamek Ogrodzieniecki. Powrót na obiadokolację z integracją. Nocleg.
DZIEŃ 3
Śniadanie. Przejazd w malownicze dolinki jurajskie do Ojcowskiego Parku Narodowego. Udamy się do Wierzchowia. Zwiedzimy symbol krasu jurajskiego – Jaskinię Wierzchowską Górną. Prowadzi przez nią wytyczona, bezpieczna i profesjonalnie oświetlona trasa wiodąca poprzez złożony system korytarzy i komór. Następnie przejazd do Czajowic, skąd udamy się na spacer po OPN w kierunku Jaskini Łokietka. Zwiedzanie największej spośród wszystkich znanych na terenie Parku jaskiń. Jej długość wynosi 320 m, a deniwelacja -7 m. Składa się z kilku korytarzy i dwóch dużych sal: Rycerskiej i Sypialni oraz dwóch mniejszych. Kolejno przez wąwóz Ciasne Skałki zejdziemy do Bramy Krakowskiej, następnie doliną Prądnika do centrum Ojcowa. Zobaczymy „Kaplicę na Wodzie” - zabytkowy drewniany obiekt sakralny, wzniesioną na betonowych fundamentach okrakiem nad dwoma brzegami potoku Prądnik. Przejazd do Pieskowej Skały. Zwiedzanie zamku trasą "Witamy na zamku" Zobaczymy dziedzińce, krużganki i Skałę Dorotki oraz wysłuchamy historię o zamku. Czas wolny. Następnie podejście pod Maczugę Herkulesa, najbardziej znaną skałę, symbol Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Obiadokolacja i nocleg w Krakowie.
DZIEŃ 4
Śniadanie. Przejazd w okolice Wzgórza Wawelskiego. Zwiedzimy gotycką katedrę pw. św. Wacława i św. Stanisława. Perełką katedry jest renesansowa kaplica pw. WNMP zwana Zygmuntowską, wzniesiona w XVI wieku, z charakterystyczną złotą kopułą. Jest to pierwsza w pełni renesansowa budowla w Polsce. Zwiedzimy podziemia - nekropolię polskich królów i bohaterów narodowych. Zobaczymy Zamek Królewskiego (z zewnątrz). Następnie przejazd na Kazimierz, dawne miasto, obecnie dzielnicę Krakowa. Zwiedzimy część chrześcijańską, m.in. Kościół na Skałce oraz część żydowską, która cieszy się dużą popularnością wśród turystów, choćby ze względu na słynną Listę Schindlera, którą tu nakręcił Spielberg. Zobaczymy dawne synagogi, domy modlitwy, zapoznamy się z kulturą i religią żydowską, tradycjami i świętami. Obiadokolacja w restauracji na Kazimierzu. Powrót na nocleg.
DZIEŃ 5
Śniadanie. Dalsze zwiedzanie Krakowa. Udamy się do Muzeum Książąt Czartoryskich, gdzie zobaczymy m.in. słynny obraz Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem” lub (opcjonalnie) udamy się do Muzeum Obwarzanka na warsztaty pieczenia krakowskiego obwarzanka, zapoznamy się również z historią i XIV - wieczną recepturą wypieku tego przysmaku Krakowian. Następnie spacer Drogą Królewską. Zobaczymy: plac Matejki, pomnik Grunwaldzki, Barbakan, bramę i ulicę Floriańską, rynek z Sukiennicami, pomnik Adama Mickiewicza, wieżę ratuszową. Zwiedzimy kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza oraz romański kościół św. Wojciecha. Kontynuacja spaceru ul. Franciszkańską, zobaczymy m.in.: Pałac Biskupów Krakowskich, pomnik papieża św. Jana Pawła II. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie wycieczki w późnych godzinach wieczornych.