ZIEMIA LUBUSKA - ŁUŻYCE
KLĘPSK – ŚWIEBODZIN - ZIELONA GÓRA – ŻAGAŃ – ŻAR – PRZEWÓZ – ŁĘKNICA PARK MUŻAKOWSKI - WEISWASSER – NACHTEN – BRODY – JEZIORY WIELKIE - SPREEWALD-LUBBENAU - OŚNO LUBUSKIE - LUBNIEWICE
PROGRAM RAMOWY 5 DNI
DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników i wyjazd we wczesnych godzinach porannych. Przejazd do Klępska. Zwiedzimy kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, jedną z najstarszych zachowanych świątyń ewangelickich w tej części Europy, wyróżniającą się wybitnymi wartościami historycznymi, artystycznymi i naukowymi. Przejazd do Świebodzina. Zobaczymy pomnik Chrystusa Króla. Całkowita wysokość pomnika wynosi 36 m, z czego 33 m przypada na figurę Jezusa, a 3 m na wieńczącą pomnik pozłacaną koronę. Przejazd do Zielonej Góry. Spacer po starówce z licznymi barokowymi i klasycystycznymi zabytkami architektury, zobaczymy m.in.: Stary Rynek, XV-wieczny ratusz miejski, wieże: Łazienną i Głodową. Udamy się do malowniczego Parku Winnego, w którym znajduje się pokazowa winnica w centrum miasta. Kolejno, na Wzgórzach Winnych odwiedzimy palmiarnię z kolekcją egzotycznych roślin. Udamy się także do konkatedry pw. św. Jadwigi, najstarszego zabytku w mieście. Przejazd na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 2
Śniadanie. Przejazd do Żagania. Zobaczymy barokowy zespół pałacowo – parkowy Albrechta Wallensteina, wzniesiony jako rezydencja obronna. Zaistniał na miejscu wcześniejszego średniowiecznego zamku Piastów. Pałac otacza 15 - hektarowy park krajobrazowy ze starodrzewiem. Następnie udamy się w okolice wieży widokowej. Zobaczymy także zespół poaugustiański. Kompleks składa się z kościoła parafialnego WNMP, dawnego klasztoru Augustianów, konwiktu i spichlerza. Wnętrze kościoła to wspaniałe muzeum sztuki sakralnej. Przejazd do Żar. Zwiedzanie miejscowej starówki. Zobaczymy imponujący zamek z XIII w., a także barokowy Pałac Promnitza. Kontynuacja przejazdu do miejscowości Przewóz, położonej nad Nysą Łużycką, gdzie zobaczymy Wieżę Głodową – pozostałość po zamku książąt żagańskich. Nazwa wieży nie jest przypadkowa, gdyż w XV wieku, książę Jan II Żagański zagłodził w niej na śmierć swojego brata Baltazara. Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 3
Wczesne śniadanie. Przejazd do Łęknicy, gdzie zwiedzimy unikatowy, transgraniczny Park Mużakowski, leżący po polskiej i niemieckiej stronie, w 2004 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacer rozpoczniemy od większej, polskiej strony (ok. 500 ha) i zobaczymy Wiadukt, Most Książęcy, Most nad Wąwozem, Most Królewski z ażurową balustradą. Mostem Angielskim przerzuconym nad graniczną Nysą Łużycką, przejdziemy na niemiecką stronę i zobaczymy pałac księcia Hermanna von Pücklera. W 1815 roku książę rozpoczął projektowanie i tworzenie Parku Mużakowskiego, co zajęło mu całe długie życie. Ponadto zobaczymy zabytkowe centrum uzdrowiska Bad Muskau z ryneczkiem i malowniczymi kamieniczkami. Następnie kolejka leśną przejedziemy do pobliskiego Weiswasser. Następnie udamy się do Nachten, do krajobrazowego Parku Głazów Narzutowych o powierzchni, w którym znajduje się 7.000 głazów narzutowych, pochodzących ze Skandynawii. Na tworzących park pagórkach posadzono ponad 100.000 roślin. Powstały tu m.in. ogrody wrzosowe ze 130 gatunkami wrzosów, ogród japoński ze stawem oraz skalniak z kaktusami i sukulentami, a ponadto ścieżki edukacyjne. Przejazd do miejscowości Brody. Udamy się na spacer po parku przypałacowym „Ustronie Krystyny”. Jest to park leśny z wyznaczonymi ścieżkami dydaktycznymi, dotyczącymi przyrody oraz historii parku. Przejazd do pobliskiej miejscowości Jeziory Wysokie. Wejście na wieżę widokową. Z tarasu widokowego wieży będziemy podziwiać walory krajobrazowe Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Lubuskie”. Wieża jest także elementem systemu ochrony przeciwpożarowej lasów Nadleśnictwa Lubsko, ma wysokość 41m i jest zbudowana na wzór latarni morskiej. Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 4
Śniadanie. Przejazd do Spreewald-Lubbenau, miasteczka położonego w przepięknej krainie Spreewald nad rzeką Szprewą. Spacer po centrum miasta, podczas którego zobaczymy m.in. kościół św. Mikołaja z 60-cio metrową wieżą, Fontannę Legend. Następnie udamy się na rejs po urokliwych kanałach Szprewy. Podziwianie uroków miasteczka i terenów leśnych oraz malowniczych domków skansenu z perspektywy wody. Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 5
Śniadanie. Przejazd do Ośna Lubuskiego – zabytkowego miasteczka z dobrze zachowanymi murami i basztami obronnymi z XIV–XV wieku. Ponadto zobaczymy odbudowany, neogotycki ratusz, kościół farny. Przejazd do Lubniewic. Udamy się na spacer po Parku Miłości im. Michaliny Wisłockiej, znajdującego się na terenie zabytkowego parku nad jeziorem Lubiąż, powstałego w ramach Międzynarodowego Pleneru Inicjatyw. Na terenie parku rosną ponad 100-letnie drzewa, posadzono w nim również wiele krzewów i innych roślin ozdobnych. Zobaczymy także drewniane rzeźby, nawiązujące do szeroko pojętej tematyki miłości, płaskorzeźbę wykonaną na wiekowym dębie, „Mostek Miłości”, zakątek z „Ławeczką Miłości”. Czas wolny. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie wycieczki w późnych godzinach wieczornych.