GDAŃSK · KARLSKRONA · HAGBY · KALMAR · OLANDIA · SZTOKHOLM · HELSINKI · TALLINN · RYGA · KOWNO
PROGRAM RAMOWY 7 DNI
DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników i wyjazd do Gdańska. Udamy się na spacer ulicami starego miasta – Drogą Królewską, od Bramy Złotej, przez ul. Długą i Długi Targ, do Bramy Zielonej. Zobaczymy dobrze zachowane kamienice bogatych gdańszczan, a wśród najważniejszych zabytków, dwór Artusa, Ratusz Głównego Miasta, oraz Fontannę Neptuna. Zejście Długim Pobrzeżem do Motławy. Zatrzymamy się przy starym średniowiecznym dźwigu portowym – Żurawiu. Kolejno udamy się do portu. Zaokrętowanie na promie. Nocny rejs do Karlskrony. Obiadokolacja i nocleg na promie.
DZIEŃ 2
Przyjście promu do Szwecji. Śniadanie na promie. Spacer po Karlskronie - mieście wpisanym na Listę UNESCO. Zobaczymy: rynek z kościołami Fryderyka i Trójcy Świętej, ratuszem, dawną wieżą ciśnień, a także pomnikiem założyciela miasta Karola XI. Zobaczymy dzielnicę stoczniową Björkholmen z zachowaną drewnianą zabudową z XVIII i XIX wieku. Przejazd wschodnim wybrzeżem Szwecji do Hagby. Krótki postój przy XII-wiecznym kościele rotundowym. Przejazd do Kalmaru. Krótki spacer po Starym Mieście: zamek, katedra. Przejazd najdłuższym w Szwecji mostem podpartym na 156 filarach, prowadzącym na wyspę Olandia. Krótki pobyt na Stora Alvaret, stepie z roślinnością przypominającą przyrodę Laponii. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Sztokholmu.
DZIEŃ 3
Śniadanie. Przejazd do Sztokholmu. Spacer po Starym Mieście położonym na wyspach. Jest to jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Europie. Zobaczymy m.in. Stadshuset – ratusz miejski, Zamek Królewski, Rynek Główny, Katedrę św. Mikołaja – najstarszy budynek na starówce, siedzibę Akademii, budynek Parlamentu, siedzibę premiera i rządu, kościół św. Jakuba konsekrowany w 1643 roku. Zwiedzimy Muzeum Galeonu Vasa, poświęcone jedynemu na świecie XVII-wiecznemu żaglowcowi. W muzeum odtworzono dla zwiedzających górny pokład działowy i kajutę admiralską. Wśród znalezionych przedmiotów eksponowane są m. in. drewniane łyżki i talerze marynarzy, oficerska zastawa z cyny i gliny, sprzęt medyczny oraz monety i inne rzeczy osobistego użytku. Udamy się do portu. Zaokrętowanie na promie. Nocny rejs do Helsinek. Obiadokolacja i nocleg na promie.
DZIEŃ 4
Śniadanie na promie. Przypłynięcie do Helsinek. Przejazd do dzielnicy Töölö, gdzie zwiedzimy Kościół Temppeliaukio, tzw. „Skalny Kościół”. Podziemny kościół został zbudowany wewnątrz masywnych, granitowych skał, pośrodku placu. Wnętrze kościoła ma kształt owalny i jest zamknięte nagimi skalnymi ścianami. Kolejno udamy się na spacer po mieście, zobaczymy m.in.: plac Senacki, katedrę helsińską, pałac rządowy, gmachy uniwersytetu helsińskiego oraz biblioteki uniwersyteckiej. Czas wolny na placu targowym. Tutaj znajdziemy duży wybór towarów charakterystycznych dla Finlandii, począwszy od tradycyjnych specjałów kulinarnych aż do różnorodnych pamiątek. Przejazd do portu. Przeprawa promowa do Tallinna. Obiadokolacja i nocleg na promie.
DZIEŃ 5
Śniadanie. Wyokrętowanie. Zwiedzanie Tallinna. Starówka znana jest na całym świecie ze świetnie zachowanej średniowiecznej architektury. Odwiedzimy dzielnicę kamienic w stylu secesyjnym, wpisaną na Listę UNESCO. Zobaczymy dolne i górne Stare Miasto – wzgórze Toompea, parlament, cerkiew Aleksandra Newskiego, gotycką katedrę NMP, średniowieczne obwarowania miejskie z basztami: „Długi Herman”, „Gruba Małgorzata”, rynek Starego Miasta, ratusz, renesansowy Dom Bractwa Czarnogłowych, Wielka Gildia Kupiecka. Gildia była jedną z najpotężniejszych organizacji w tej części Estonii – kontrolowała niemal cały handel w Tallinie. Mogli do niej wstąpić tylko najbogatsi i najznamienitsi obywatele miasta oraz członkowie Bractwa Czarnogłowych. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Rygi lub okolic.
DZIEŃ 6
Śniadanie. Spacer po Starym Mieście. Zobaczymy między innymi: kościół św. Piotra, katedrę ryską, Dom Bractwa Czarnogłowych, zespół średniowiecznych kamieniczek – „Trzej Bracia”, Małą i Wielką Gildię Kupiecką, gotycki zamek Kawalerów Mieczowych - siedzibę prezydenta oraz Muzeum Historyczne i Muzeum Sztuki Obcej. Odwiedzimy dzielnicę kamienic w stylu secesyjnym, wpisaną na Listę UNESCO. Zobaczymy też pomnik Wolności – statuę reprezentującą niepodległość państwa. Odwiedzimy dzielnicę kamienic w stylu secesyjnym, wpisaną na Listę UNESCO. Przejazd na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 7
Śniadanie. Przejazd do Kowna. Spacer po Starym Mieście: ruiny zamku u zbiegu Wilii i Niemna, Ratusz zwany „Białym Łabędziem”, w którym obecnie znajduje się muzeum ceramiki, plac Ratuszowy otoczony zabytkowymi kamienicami, gotycki dom Perkuna z fasadą po mistrzowsku stworzoną z 16 rodzajów cegieł, farę „Witoldową, katedra św. Piotra i Pawła, kościół św. Michała Archanioła. Czas wolny. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie wyjazdu w późnych godzinach wieczornych.