PIELGRZYMKA PO POLSCE
WARSZAWA - GRUNWALD - GIETRZWAŁD - STOCZEK WARMIŃSKI - OLSZTYN - KANAŁ ELBLĄSKI - KRYNICA MORSKA – ELBLĄG - WESTERPLATTE - GDAŃSK - SOPOT - MALBORK – PELPLIN - BYDGOSZCZ - TORUŃ
PROGRAM RAMOWY 7 DNI
DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników i wyjazd z Cholewianej Góry we wczesnych godzinach rannych. Przejazd do Warszawy. Nawiedzimy Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, zbudowane w latach 1980-1989, w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się ogród Ojców Jezuitów oraz kaplica, gdzie od 1938 r. przechowywano relikwie św. Andrzeja Boboli. Modlitwa przy relikwiach Świętego. Następnie udamy się do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL – dawniej siedziby Aresztu Śledczego w Warszawie-Mokotowie przy ul. Rakowieckiej 37. Kolejno przejazd w okolice Starego Miasta. Czas wolny w okolicach Rynku Starego Miasta, jednego z najbardziej malowniczych zakątków Warszawy. Udamy się na Plac Zamkowy. Zobaczymy kolumnę Króla Zygmunta III Wazy, Pałac pod Blachą, Zamek Królewski. Przejście do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, gdzie nawiedzimy miejsce wiecznego spoczynku Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nad sarkofagiem znajduje się płyta ilustrująca historię życia prymasa – od seminarium, przez pracę duchownego, walkę w oddziałach powstańczych aż do spotkania z Karolem Wojtyłą podczas jego ingresu papieskiego. Obiadokolacja i nocleg w okolicach Warszawy.
DZIEŃ 2
Śniadanie. Dalsze zwiedzanie Warszawy. Udamy się do kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Od października 1980 roku, raz w miesiącu błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko odprawiał Msze Św. za ojczyznę. Udamy się do Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki. Powstało ono niedługo po jego męczeńskiej śmierci. W salach dolnego kościoła założył je ówczesny proboszcz, ksiądz prałat Teofil Bogucki. W 2004 roku muzeum otrzymało nowoczesną, multimedialną formę. W 9 salach muzealnych znajduje się kilka tysięcy eksponatów, w tym przedmioty osobiste księdza Jerzego, przedmioty związane z jego męczeńską śmiercią, zdjęcia, prezentacje filmowe i dźwiękowe. Następnie nawiedzimy ostatnie miejsce spoczynku Księdza Popiełuszki. Msza Święta i modlitwa przy grobie Błogosławionego. Przejazd do Gietrzwałdu. W drodze krótki postój na polach Grunwaldu i chwila zadumy i modlitwy w miejscu zwycięstwa polskiego oręża i solidarności z sąsiednimi narodami. Przejazd na obiadokolację do Gietrzwałdu. Po odpoczynku późnowieczorny Różaniec i nocleg.
DZIEŃ 3
Msza Święta, po której śniadanie. Nawiedzenie Gietrzwałdu, nazywanego „polskim Lourdes”, znanego od dawna, nie tylko na Warmii, miejsca pielgrzymkowego. Początki kultu cudownego obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej sięgają XVI wieku. Sanktuarium stało się
Najświętszej Maryi Panny Gietrzwałdzkiej, w której ołtarzu głównym, umieszczony jest słynący łaskami wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem. Najcenniejszym zabytkiem świątyni jest gotycka pieta z 1425 roku. Udamy się na spacer drogą różańcową do cudownego źródełka. Kolejno przejazd do Stoczka Warmińskiego. Nawiedzimy Sanktuarium Matki Pokoju z kopią rzymskiego obrazu „Salus Populi Romani”. Świątynia w Stoczku posiada tytuł Bazyliki Mniejszej nadany przez papieża Jana Pawła II – 19 maja 1987 roku. W części klasztornej sanktuarium znajduje się izba pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od 1957 r. sanktuarium opiekują się księża marianie, znani z wzniesienia świątyni w Licheniu. W drodze powrotnej do Gietrzwałdu czas wolny w Olsztynie –stolicy Warmii i Mazur, mieście Kopernika. Po przyjeździe obiadokolacja i nocleg. Dla chętnych plenerowa Modlitwa Różańcowa.
DZIEŃ 4
Śniadanie. Przejazd do przystani „Buczyniec”. Udamy się na dwugodzinny rejs szlakiem dwóch pochylni po Kanale Elbląskim. Trasa tego dwugodzinnego rejsu rozpoczyna się i kończy w Buczyńcu, gdzie znajduje się Izba Historii Kanału Elbląskiego. Podczas wycieczki statek pokonuje pochylnie w Buczyńcu oraz w Kątach dwukrotnie, płynąc w dół a w drodze powrotnej w górę co umożliwia poznanie zasad działania urządzeń hydrotechnicznych oraz podziwiania przyrody. Z kolei poprzez Elbląg udamy się do Krynicy Morskiej – relaks nad wodami Bałtyku – czas wolny. Powrót do Elbląga, obiadokolacja, po której spacer połączony ze zwiedzaniem Elbląga - zobaczymy ruiny zamku krzyżackiego, który w latach 1251–1309 był najważniejszym zamkiem krzyżackim w całych Prusach. Do czasów obecnych zachowały się pozostałości północnego podzamcza, w tym piwnice, XIV wieczny browar, fragment murów i baszty. Udamy się do centrum miasta - zobaczymy m.in.: zespół Starego Miasta, kościół katedralny św. Mikołaja, bramę targową z XIV w.
DZIEŃ 5
Śniadanie. Przejazd do Gdańska. Zwiedzanie Westerplatte - miejsca, w którym ostrzałem fortu z pancernika Schleswig-Holstein 1 września 1939 roku o godz. 4.45, rozpoczęła się druga wojna światowa. Zobaczymy Pomnik Obrońców Wybrzeża o wys. 25 metrów, wystawę plenerową „Symbol”, napis „Nigdy Więcej Wojny”, niewielki Cmentarz Poległych Obrońców Westerplatte, koszary oraz zachowane wartownie. Zwiedzimy Wartownię nr 1, gdzie prezentowane są pamiątki po Wojskowej Składnicy Tranzytowej i jej Obrońcach. Przejazd do centrum Gdańska - spacer ulicami starego miasta – Drogą Królewską, od Bramy Złotej, przez ul. Długą i Długi Targ, do Bramy Zielonej. Zobaczymy dobrze zachowane kamienice bogatych gdańszczan, a wśród najważniejszych zabytków, dwór Artusa, Ratusz Głównego Miasta oraz Fontannę Neptuna. Zejście Długim Pobrzeżem do Motławy. Zatrzymamy się przy starym średniowiecznym dźwigu portowym – Żurawiu, którego ówczesny mechanizm napędowy działa do dziś. Przejście ul. Mariacką w stronę Bazyliki Mariackiej z cennym XVI-wiecznym ołtarzem oraz do kościoła Św. Brygidy z niezwykłym bursztynowym ołtarzem. Przejazd do Sopotu – nadmorskiego kurortu, zarazem miasta uzdrowiskowego. Czas wolny w okolicach Molo i ul. Bohaterów Monte Cassino.WAŻNA INFORMACJA: 12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Będzie możliwość wzięcia udziału w głosowaniu – w Gdańsku po zwiedzaniu lub wieczorem po powrocie do Elbląga. Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 6
Śniadanie. Przejazd do Malborka. Zwiedzanie zamku krzyżackiego. Zobaczymy pomieszczenia zamkowe, m.in.: Pałac Wielkich Mistrzów, salę kapitulną, wieżę Gdanisko oraz refektarz i izbę konwentu. Ponadto obejrzymy przedzamcze, kaplicę, fosę, dziedzińce, wieżę główną oraz figury mistrzów zakonu. Z Malborka udamy się przez Kaszuby do Bydgoszczy, w drodze odwiedzimy jeszcze Pelplin ze wspaniałą Katedrą oraz Muzeum Diecezjalnym. Obiadokolacja i nocleg w Bydgoszczy.
DZIEŃ 7
Śniadanie. Zwiedzanie Bydgoszczy. Udamy się na bydgoską starówkę. Zobaczymy zabytkowe spichlerze oraz rynek. Nawiedzimy Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości - patronki diecezji i miasta Bydgoszczy. Podziwiać będziemy bogaty wystrój wnętrza – ołtarz z 1666 roku, rokokowe zabytkowe stalle i ambonę oraz bogate polichromie. Pomodlimy się przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej z Różą, ukoronowanym przez papieża św. Jana Pawła II podczas wizyty apostolskiej w 1999 roku. Z kolei udamy się na Wyspę Młyńską – jeden z piękniejszych krajobrazowo zakątków Bydgoszczy ze względu na liczne nabrzeża, szumiące jazy wodne, kaskady Międzywodzia, zieleń oraz Wenecję Bydgoską. Następnie spacer w okolice budynku Opery Nova. Przejazd do Torunia. Zobaczymy Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz WSKSiM. Z kolei odwiedzimy Radio Maryja. Udamy się na Stare i Nowe Miasto z XIII-wiecznym układem urbanistycznym. Zobaczymy gotycki ratusz z wieżą zegarową, Dwór Artusa, kamienicę Pod Gwiazdą, pomnik Mikołaja Kopernika. Udamy się do katedry św. Janów, gotyckich kościołów NMP i św. Jakuba. Zobaczymy Dom Kopernika i Krzywą Wieżę. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach wieczornych.
• komfortowy przejazd na całej trasie
• 6 noclegów w hotelach **/*** lub DW lub DP pokoje 2-3 os. z łazienkami
• 6 śniadań, 6 obiadokolacji
• opiekę i informację pilota • ubezpieczenie NNW do 10 000 zł
• bilety wstępu i inne wydatki programowe
UWAGI:
• wyjazd o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i możliwością uczestnictwa w Mszach Świętych,
• program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
• niezbędny dokument – dowód lub paszport